Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dnes ráno je snad ještě větší kosa, než byla včera. Kolem poledne se začíná počasí probírat a těžké šedé mraky nahrazují bílé obláčky, za kterými probleskuje modrá obloha. Hurá! Jde se na oběd a pak hned na hlavní scénu si dát rozcvičku s punk’n’rollovými nizozemci BRAT PACK. Štěkavý vokál, kytarové vyhrávky, melodické punkrockové podklady a stále dál a dál svižně ubíhající skladby jsou po ránu vlastně geniální.
Parádní je i zvolnění, které přichází vzápětí s německými THE TIDAL SLEEP. Pokud BRAT PACK přitáhli modrou oblohu, tak na THE TIDAL SLEEP se opět zatahuje a nebe tak tvoří dokonalou kulisu k jejich tísnivým hudebním vizím. Němci dokázali i s jednou kytarou na kolbišti post-rocku, melodického hardcore a screama vystavět působivý emotivní zážitek opřený o nadelayovanou kytaru i intenzivní tlak, rozložený ve středních tempech. Rozhodně kapela, po jejíž tvorbě jsem se začal ihned po skončení produkce pídit. Ke konci setu se jako zázrakem opět projasnila obloha a vypadá to na celkem hezký den!
Přesouvám se do stanu, kde právě hlučí emo hardcorová bandička THE SIN OF LILITH z orlovského alko-toxického podzemí. Kluci a slečna mají tu nevýhodu, že je vidím po tom, co jsem zažil THE TIDAL SLEEP a požitek z jejich koncertu je přeci jen o několik příček níže. Současně musím říci: Zaplaťpánbů za to, že tu máme alespoň takovéto skupiny. Vokalista Honza část koncertu odeřval pod pódiem, i tak mě však nedokázal do spleti melodií a rytmů dostat tak intenzivně tak, jako se to povedlo před chvílí Němcům na hlavní scéně.
Němečtí RITUAL jdou po linii mosherského hardcore punku. Žádné velké okolky, funkční riffy ve středních tempech a ať se z pitu práší. Celé mi to však přišlo takové lehce tupé, nudné a rozhodně z toho nešla ta energie, která u podobné hudby dokáže lidi v kotli proměnit v šílící sebevražedné berserkery.
V mezičase na venkovní scéně objevuji perlu. Frantíky THE RODEO IDIOT ENGINE. Už od první skladby je jasné, že chlapci mají rádi kapely jako CONVERGE, ale nepohrdnou ani THE DILLINGER ESCAPE PLAN nebo na druhé straně mechanickým okovaným sludgem ve stylu AMENRA. Chaotické pěkně peprné a šťavnaté hácéčko, je jednou z nejzajímavějších akvizicí tohoto dne. Parádní nasazení a neuvěřitelně energický koncert, při kterém se kytaristé plavili na rukou rychle se rozrůstajícího davu kolem armádního stanu. Velmi příjemné překvapení a objev letošního Fluff festu.
To, co se vzápětí dělo ve velkém stanu, jsem skoro nepochopil. Kdo tam přišel, dostal velmi pozitivní názorovou výživu. Holky z nizozemských LANDVERRAAD byly v šedých myších kostýmech a ládovaly do lidí intenzivní kůru tělocviku, názorů i neuvěřitelně energického powerviolence a hardcore/punku. Nevím, co se stalo, ale najednou jsem v pitu, hopsám jako gumídek, chytám vytrvalé stagedivery a cítím se vlastně velmi šťastně. Neuvěřitelné to bylo!
Po nich ve stanu nastupují emotivní postrockeři ze SED DENI. Zkouška je trochu zvláštní a ledacos těmto zplozencům Minsku neladí, což se plus mínus ještě před začátkem snaží srovnat. Bohužel fajn koncert, který jsem s nimi zažil v Kyjevě, se dnes neopakuje. Andrej u mikrofonu se drží zpátky, prý už na počátku turné v Lotyšku přišel o hlas, a tak se mi celá kapela zdá trochu zabržděná a zdaleka nehýří emocemi tak, jak si je pamatuji. Hřeb trochu rozpačitému vystoupení nasazuje alternativní vokalista a kamarád kapely, který ve značně podnapilém stavu odeřve poslední třetinu setu.
V šest vykopává kapela, na kterou jsem se tento den nejvíce těšil - američtí rozervanci z PIANOS BECOME THE TEETH. Jak jsem znal jejich živé záznamy, měl jsem obavu, že jejich set bude zbytečně emotivně „přehrávaný“ a tím se vytratí punc takové nějaké přímočaré opravdovosti, která by se k těmto mohykánům amerického screama hodila víc. Kluci z Marylandu však potěšili. Jejich koncert jsem téměř celý prožil vzadu za pódiem a měl jsem husí kůži po celou dobu. Byla to velká paráda. Kapela si užívala vystoupení a kropila rokycanské letiště emocemi a nejen to. I hudební výkony byly více jak stoprocentní a sledovat bubeníka při akci byl opravdu zážitek a celkově jeden z vrcholů dne.
Dalších pár kapel jsem slyšel jen velmi zběžně, takže si o nich nedovolím psát, co jsem však viděl a zažil velmi intenzivně, byli poslední hrající Američani VERSE. Nevím proč, ale poslední kapela Fluffu na velké scéně je vždy očekávána s velkým respektem. Každý si ji chce užít. Většinou zapadá slunce. A po ni už nic nebude. Až zase za rok. VERSE tuto situaci vytěžili beze zbytku. Jejich set měl tu správnou melancholickou auru, kterou se krmil dav před scénou. Příjemně a vyrovnaně působící zpěvák a řečník Sean Murphy spolu s jejich atmosférickým melodickým sXe hardcorem vykouzlili náramnou atmosféru, která byla jednoduše pohlcující a nakažlivá. Opravdu velké zakončení letošního Fluffu. Tak zase za rok!
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!
Na rozdíl od kolegy Manatara si nemyslím, že se tihle Švédové nějak příliš stylově rozvírají. Většinu času je to prostě symfoničtěji pojatý black/death, který neurazí, ale nic zásadního se neděje. Jen ty čisté vokály trochu vybočují.
Čekal jsem možná trošku větší tlak, nazvučení nahrávky je totiž vzhledem k žánru poněkud vzdušnějšího ražení. Kompozičně však máme co dělat s kvalitní náloží disonantního death metalu lehce ve stylu GIGAN. Američtí debutanti však rozhodně nezklamali!
Švédové se na svém debutu zeširoka rozkročili z blackových základů, přes death, symfo-black až k post metalovým variacím. Jen je toho občas až moc naráz. Deska je prima, ale víc se těším na pokračování, až si utřídí myšlenky na své další směrování.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.